Rynny plastikowe czy metalowe – które wybrać?

Jeśli chcesz kupić rynnę PCV, skieruj się tu.

Systemy dachowe składają się z szeregu elementów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia skuteczne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej kumulowaniem się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz zręczności – podobnie jak zakładanie rynien. Co w związku z tym powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie elementy je tworzą?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnorodnego kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu bądź pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do ścieków.

Rynny metalowe, plastikowe albo PCV – które zamontować?

W ofercie dystrybutorów znajdziemy systemy rynnowe wyprodukowane z różnych materiałów – między innymi z metalu lub plastiku. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od specyfiki budynku oraz tego, jak bardzo jest on wystawiony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania należy zatem przedyskutować z profesjonalistą.

Siedziba firmy:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08