Kaski i toczki do jazdy konnej – czym się różnią?

Dowiedz się, gdzie kupić toczek jeździecki.

Jazda konna jest jedną z tych dziedzin sportowych, gdzie ryzyko upadków jest szczególnie duże. A te, przez znaczną wysokość oraz prędkość, mogą być naprawdę groźne. Na urazy narażona jest w szczególności głowa dżokeja, która bezwzględnie powinna być odpowiednio chroniona. W sklepach z artykułami dla amatorów jeździectwa dostępne są dwa typy zabezpieczeń głowy – toczki oraz kaski do jazdy konnej. Ale które z nich dają lepszą ochronę? Co warto wiedzieć któregoś z tych produktów?

Toczki czy kaski jeździeckie? Co wybrać?

Zwykła, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim nakryciem głowy. Jej krój był wzorem dla powstania toczków. Współczesny toczek jeździecki jest na ogół wyprodukowany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią pomiędzy tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie zapewnia jednak tak solidnej ochrony jak kask, dlatego polecany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niedużej prędkości. Pod tym względem zdecydowanie lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, wykorzystywany przez wyczynowców, który posiada atesty odpowiednich organizacji – w naszym kraju jest to PZJ.

Kupujemy kask lub toczek do jazdy konnej

Najważniejszą kwestią przy wyborze kasków jeździeckich jest bezpieczeństwo. Kask winien dysponować odpowiednimi certyfikatami, a także być idealnie dopasowany do kształtu głowy jeźdźca lub umożliwiać regulację rozmiaru. Do kasku należałoby dokupić dodatki – przede wszystkim pokrowiec, który ułatwi jego transport i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Wybierając kask do jazdy konnej nie powinno się także iść na kompromis. Dlatego, jeżeli w naszej miejscowości nie dostaniemy odpowiedniego modelu, można kupić go w sklepie internetowym.

Siedziba firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]