Użyteczność, dostępność, poprawność kodu – to sprawdzi audyt SEO

Chcesz poznać więcej informacji o audytach stron internetowych? Skieruj się na http://tinyurl.com/ydg6uy59.

Zgodnie z definicją internetowego wydania Słownika Języka Polskiego PWN audyt to kontrola firmy, spółki czy przedsiębiorstwa pod kątem licznych aspektów, np. finansowych i organizacyjnych, a także oszacowanie możliwości rozwoju. Co, mając na uwadze powyższe, oznacza zatem audyt SEO? Jest to drobiazgowa analiza strony internetowej, sprawdzająca przeróżne jej elementy, jak metadane, kod strony, hierarchię nagłówków, szybkość wczytywania się strony i wiele mniej i bardziej ważnych aspektów. Poza samym wykazaniem błędów i uchybień, w szczegółowym audycie SEO powinny znaleźć się także wytyczne odnośnie rozwiązania odnalezionych problemów.

Audyt SEO sprawdza stronę www pod kątem dostępności, zawartości strony, zgodności ze normami W3C, a także prawidłowości kodu. Prócz tego sprawdzane jest też, czy strona jest przyjazna dla wyszukiwarek. Podsumowując, audyt SEO zamawia się w agencji, aby wykazała ona wszelkie błędy na stronie i – co najistotniejsze – zaproponowała rozwiązania, które pomogą je naprawić.

Audyt SEO – mnóstwo problemów może zauważyć tylko specjalista w danej dziedzinie

W internecie można znaleźć wiele narzędzi i stron, z wykorzystaniem których można ekspresowo i bez opłat wykonać audyt SEO witryny. Pozytywy takiego rozwiązania? Szybkość i cena. Argumenty przeciw? Całkiem sporo. Dema bądź też darmowe narzędzia z ograniczaną funkcjonalnością, są niedoskonałe. Jeśli już dostrzegą pewne błędy na stronie, to na ogół nie wszystkie. Wiele błędów (przykładowo w kodzie) dostrzec można tylko podczas analizy dokonanej przez specjalistę w danym obszarze, a nie algorytm.

Na płatny audyt SEO przeprowadzany przez agencję trzeba zaczekać na ogół od tygodnia do ok 30 dni. Okres na dostarczenie dokumentu powinien zostać wskazany w umowie podpisanej z agencją, która zadeklarowała, iż go przeprowadzi. Audyt w wersji płatnej pozwoli wykryć wszelkie istotne problemy obecne na stronie. Jeżeli strona była utworzona na platformie pokroju Shoper czy Magento albo na bezpłatnym szablonie, to rzeczy do poprawy może być cała masa. Kiedy strona wolno się wczytuje, a na najważniejsze dla klienta słowa kluczowe pojawia się daleko za pierwszą dziesiątką wyników wyszukiwania, to też są to oznaki, że zlecenie zewnętrznej firmie SEO audytu jest świetnym pomysłem.

Jakie niedociągnięcia wykrywa audyt SEO?

Dokładnie zrealizowany audyt SEO może obnażyć liczne wady strony, między innymi:

 • brak albo nieprawidłowa integracja z narzędziami Google (przykładowo Google Analytics),
 • przyczyny słabej widoczności witryny na frazy kluczowe,
 • rzeczywista ilość zaindeksowanych podstron,
 • problemy z dostępnością witryny dla robotów,
 • poprawność kodu witryny,
 • nieprawidłowości w strukturze nagłówków,
 • niska jakość treści na stronie,
 • nieprzetłumaczone wersje językowe strony,
 • brak tytułów i opisów meta,
 • błędy strony w wersji na komórki, takie jak nieprawidłowe wyświetlanie się jakiś elementów,
 • brak lub nieuzupełniona wizytówka Google Moja Firma,
 • niska prędkość wczytywania się strony w wersji na komputer oraz na urządzenia mobilne

.

Siedziba firmy:
SEO4.net Pozycjonowanie i Optymalizacja
ul. Grzegórzecka 78/8
31-559 Kraków

Tel.: 12 384 83 00
Mob.: + 48 600 21 20 61
E-mail: [email protected]