Osuszanie fundamentów – budynek po zalaniu można odratować

Nawet gdy budynek stoi jest na obszarze, gdzie wody gruntowe występują stosunkowo nisko, istnieje niebezpieczeństwo, iż z czasem mury będzie penetrować wilgoć. Może się to wydarzyć też nagle w wyniku zalania przez uszkodzoną instalację hydrauliczną albo z powodu podtopienia, a nieraz pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo na skutek nadwerężonej lub nieprawidłowo wykonanej hydroizolacji ścian.

Osuszanie fundamentów – w pierwszej kolejności ustalenie przyczyn

Zawilgocenie ścian nie znaczy od razu, iż budynek nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim należy rozpocząć od wykrycia przyczyn tworzenia się wilgotnych zacieków. We wnętrzach takich jak kuchnie, niewietrzone piwnice czy łazienki pojawiająca się na murach pleśń jest często następstwem skraplania się pary wodnej lub przecieków z nieszczelnego tarasu albo dachu. Takie sytuacje wymagają użycia jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, użycia powłok paroszczelnych bądź poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na terenach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i penetrują fundamenty oraz mury obiektu lub gdy zdarzyło się zalanie w wyniku powodzi (ewentualnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian jest już zadaniem dla ekspertów z obszaru hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania murów

Eksperci, którzy posiadają szerokie doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budowli mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoją pracę od analizy źródła zawilgocenia i stanu podmokłych ścian. Stanowi to podstawę do wybrania właściwych metod i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie obiektu ceglanego, którego tynki pęcznieją i odpadają, a na murach wykwitają zacieki, zapewne spowodowane jest kapilarnym wnikaniem wilgoci w mury. Po nieizolowanych ścianach z cegły woda wspina się wzwyż – czasami wręcz na kilka metrów. Zdarza się to nierzadko, w szczególności w starych budynkach, jednakże można na to zaradzić odtwarzając hydroizolację poziomą murów, która zastopuje podnoszenie się wilgoci ku górze. Następnym krokiem, oczywiście po odpowiednim przygotowaniu ścian, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz wykonanie izolacji pionowej.

Efektywne osuszenie domów polega czasami przywróceniu hydroizolacji z zewnątrz. Zadaniem doświadczonego zespołu jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej papy termozgrzewalnej, izolacji bitumicznej czy mat bentonitowych, a następnie nałożenie izolacji pionowej elastycznej albo mineralnej. W szeregu przypadków niezbędne będzie także naprawa łączenia izolacji murów z izolacją innych modułów budynków, jak ściany żelbetowe, przepusty rur oraz przepusty kabli.