Jakie testy obejmują badania psychologiczne kierowców?

Skieruj się tu i dowiedz się, kto oferuje badania kierowców Bielsko.

Badania psychologiczne mają niezwykle szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale także poznania cech psychologicznych jednostki, które niezbędne są do pełnienia konkretnych prac. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy zobowiązani są poddać się badaniom psychotechnicznym, nierzadko bardzo się ich obawiają. Okazuje się jednak, że naprawdę nie ma czego się bać. Całość badań składa się z testów przeznaczonych do określania ilorazu inteligencji, wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych i testów aparaturowych, które pozwalają ocenić między innymi szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe badają cechy osobowości. Ujmują między innymi intro- oraz ekstrawersję, neurotyzm i psychotyzm. W przypadku testów aparaturowych specjalista wykorzystuje miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy, stereometr, wirometr i ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego uprzedniego przygotowania. Kierowcy, którzy muszą nosić okulary, powinni jedynie pamiętać, by zabrać je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto ma obowiązek je wykonać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C, C+E, D1+E, D1, D+E i D. Przechodzić muszą je także osoby, które chcą wykonywać zawód instruktora lub egzaminatora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów na operatorów wózków widłowych, a także kierowców taksówek. Trzeba podkreślić, że poddać muszą się im również ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna w zależności od kategorii osób, które się im poddają. I tak chociażby w przypadku kierowców chcących odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Wystarczy wykonać je tylko raz.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]