Co warto wiedzieć o oknach zabytkowych?

Szukasz okien zabytkowych? Koniecznie odwiedź ten adres.

Okna zabytkowe zwykle prezentują się dużo lepiej niż te produkowane współcześnie i są niewątpliwą dekoracją budynków. Względy estetyczne to oczywiście ich nie jedyna dobra strona, zaś na ich cenę w znacznym stopniu wpływa również metryka. Tak jak inne przedmioty zabytkowe, także okna powinny być remontowane według przepisów – ich remontu nie powinniśmy przeprowadzić samemu z wykorzystaniem dostępnych w sklepach surowców. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może wykonać takie prace?

Okna zabytkowe – jak odróżnić

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej dekoracji niż nowoczesne. Rzadko są też otwierane od góry, co sprawia, że niezbędne stają się lufciki, dzięki którym możemy wietrzyć pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak przed momentem nadmieniliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – materiału, jaki ma sporo mocnych stron, jednak potrzebuje regularnej konserwacji, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Z tego względu tak ważne są kwalifikacje osób naprawiających okna zabytkowe.

Komu zlecić renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe najczęściej mają konstrukcję skrzynkową, która wymaga najwyższych kwalifikacji – ten typ okna charakteryzuje się bowiem zastosowaniem różnych, dziś już rzadko widywanych, sposobów. W związku z powyższym, także najlepsi specjaliści nie mogą remontować okien zabytkowych, kiedy nie mają dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w innym razie mogą otrzymać dotkliwe kary.

Siedziba firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]