Sztabki złota – metoda dywersyfikacji portfela inwestycyjnego

Zajrzyj tu po więcej szczegółów o złoto sztabki.

Zakładanie lokat lub po prostu odkładanie pieniędzy na koncie bankowym nie jest obecnie tak rentowne jak parę lat temu. Niezbyt wysokie oprocentowanie oferowane przez banki, ale również i powszechniejsze zrozumienie, że nie inwestowany kapitał nie zarabia doprowadziły do tego, iż poszukujemy strategii, które umożliwią naszym pieniądzom przynosić w przyszłości poboczny przychód. Obok kupowania funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych oraz akcji, coraz większe zainteresowanie zdobywają metale inwestycyjne, a głównie – sztabki złota.

Czy sztaba złota to pewna inwestycja?

Z góry trzeba wyraźnie podkreślić, że lokata środków w złoto w sztabkach to inwestycja na wiele lat. Złoto zazwyczaj nie poddaje się większym i mniejszym wahaniom odczuwalnym w gospodarce, a nawet niestabilność ekonomiczna i polityczna nieraz podbija jego cenę. Oczywiście, można odnotować wahania w jego wartości, jednak studiując jej historyczny wykres natychmiast można spostrzec, iż wraz z upływem lat idzie ona w górę. Dlaczego tak się dzieje? Od kilkuset lat ilość tego metalu szlachetnego obecna na rynku w zasadzie się nie zmienia. Kiedyś był on walutą, w tej chwili jest w szerokim zakresie wykorzystywany w medycynie, elektronice czy przemyśle, jak również – wciąż na ogromną skalę – w sztuce i jubilerstwie. Pomimo, że wydobycie złota wciąż trwa i teoretycznie powinno go być coraz więcej, recykling tego metalu użytego np. do produkcji urządzeń elektronicznych (jak radia CB albo kable USB) jest w wielu przypadkach nieopłacalny, tym samym zapotrzebowanie na złoto pozostaje na wysokim poziomie i przewiduje się, że w najbliższych latach trend ten się nie odwróci.

Odrębne sztabki złota czy combibar – co kupić?

Czytając o inwestycji środków w złote sztaby większość osób natychmiast oceni, iż to nie dla nich, ze względu na ogromny koszt. Tymczasem złote sztabki produkuje się w różnorodnych rozmiarach, wobec tego w zasadzie każdy może sobie pozwolić na inwestycję pewnego wycinka oszczędności w ten szlachetny metal. Złoto można zakupić już w sztabkach o wadze 1 g, 2 g czy 10 g. Te małe sztabki są też idealne jako upominek. Więksi inwestorzy, dysponujący większymi środkami finansowymi nierzadko zamawiają się na cięższe sztaby złota o wadze 50 g, 250 g, a nawet 1 kg. Należy jednak wiedzieć o dwóch kwestiach. Po pierwsze, nie da się rozłamać kupionej sztabki przy przyszłej odsprzedaży. Po drugie, inwestując w większą sztabkę nabywamy złoto dużo taniej. Stąd powinno się nabywać złote sztabki o różnym ciężarze lub zdecydować się na zakup tzw. combibarów, które są fabrycznie rozparcelowane na drobne sztabki.

Siedziba firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]