System bankowy SWIFT – co to?

Po więcej informacji o systemie bankowym SWIFT kliknij tu.

Mimo, iż w zasadzie codziennie korzystamy z usług bankowych, wiele osób pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Jednak system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z fundamentów efektywnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

Po co nam system bankowy SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie zdecydowanie bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednakże nie jedyny wykorzystywany dzisiaj system tego typu. Oprócz niego m.in. w Polsce funkcjonują też z systemów: SORBNET, Elixir oraz SEPA.Na świecie wykorzystywane są również różnorodne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na terenie jednego kraju.

Co jest więc najważniejszą zaletą systemu SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich krajach na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekroczyła już 10 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy oraz masa innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest także nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC najpopularniejszych banków, obecnych w Polsce.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]