Nigdy wcześniej nie spotkałeś tak korzystnej oferty wymiany dolarów!
Jeszcze 40 lat temu każdy pragnął mieć co najmniej kilka dolarów, żeby wybrać się na zakupy do Pewexu. A dekadę później gromadzenie oszczędności w tej walucie stanowiło przejaw powodzenia w życiu zawodowym. Dzisiaj pokaźna część Polaków zamawia każdego dnia zakupy za dolary, korzystając przy tym z wszechobecnej globalizacji oraz opcji międzynarodowej dostawy zamówień z uznanych światowych portali zakupowych. Nie dziwi zatem to, że dolar stał się walutą, która nie wzbudza już żadnych emocji, a kupić go można również bez wychodzenia z domu, gdyż od szeregu lat w naszym kraju działają kantory online, w których można wymienić tę walutę po często bardziej opłacalnym kursie niż w bankach.
Dolar – informacje, które mogą zaskoczyć
Określenie „dolar” wywodzi się od słowa “talar”. Takim mianem określano czeskie monety zawierające 1 oz srebrnego kruszcu. I rzeczywiście z początku środkiem płatniczym w U.S.A. były monety. Banknoty ze znakiem dolara, które w pierwszych latach zyskały sobie niemało przeciwników, weszły do obiegu dopiero w drugiej połowie XIX wieku remedium na problemy z niedoborem bilonu. Interesujące jest to, że banknoty dolarowe nie są wytworzone z papieru, a z mieszanki włókien lnu (ok 25%) oraz bawełny (ok 75%) z dodatkiem paru innych ingredientów, które pozostają sekretem. Nie oznacza to jednak, iż banknoty dolarowe są nie do zdarcia – zbadano, że małe nominały krążą w obiegu maksymalnie do 4 lata, a banknoty o nominale 100$ – od 9 do 18 lat. Zużyte banknoty są rozdrabniane, a powstały z nich surowiec jest sprzedawany firmom, które przerabiają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety pozostają w obiegu blisko 3 dekady, jednak są one też zwykle gubione, a nagminnie wręcz wyrzucane przez Amerykanów. Statystyki wskazują, że tak kończą rokrocznie prawie 62 mln $ w bilonie.
Gdzie sprawdzić aktualny kurs dolara?
Dolar to nazwa wielu walut jednak nie da się ukryć, że gdy mówimy “dolar” to idzie nam o dolara amerykańskiego, który w poprzednim w. był najważniejszą walutą na świecie, a dopiero w ostatnich latach sukcesywnie słabł. Niemniej jednak wymiana dolara ciągle stanowi największą część obrotów na rynku walutowym Forex. Zainteresowani bieżącym kursem dolara amerykańskiego mogą w każdej chwili sprawdzić jego wartość m.in. na stronie kantoru online, w którym kurs walut uaktualniany jest co parę chwil. W dodatku, można tam przejrzeć historyczne notowania kursu dolara, a także zestawić jego cenę z bieżącymi kursami innych światowych walut.