Co warto wiedzieć dolarze i gdzie znaleźć jego aktualny kurs?

Nigdy wcześniej nie spotkałeś tak korzystnej oferty wymiany dolarów!

Jeszcze 40 lat temu każdy pragnął mieć co najmniej kilka dolarów, żeby wybrać się na zakupy do Pewexu. A dekadę później gromadzenie oszczędności w tej walucie stanowiło przejaw powodzenia w życiu zawodowym. Dzisiaj pokaźna część Polaków zamawia każdego dnia zakupy za dolary, korzystając przy tym z wszechobecnej globalizacji oraz opcji międzynarodowej dostawy zamówień z uznanych światowych portali zakupowych. Nie dziwi zatem to, że dolar stał się walutą, która nie wzbudza już żadnych emocji, a kupić go można również bez wychodzenia z domu, gdyż od szeregu lat w naszym kraju działają kantory online, w których można wymienić tę walutę po często bardziej opłacalnym kursie niż w bankach.

Dolar – informacje, które mogą zaskoczyć

Określenie „dolar” wywodzi się od słowa “talar”. Takim mianem określano czeskie monety zawierające 1 oz srebrnego kruszcu. I rzeczywiście z początku środkiem płatniczym w U.S.A. były monety. Banknoty ze znakiem dolara, które w pierwszych latach zyskały sobie niemało przeciwników, weszły do obiegu dopiero w drugiej połowie XIX wieku remedium na problemy z niedoborem bilonu. Interesujące jest to, że banknoty dolarowe nie są wytworzone z papieru, a z mieszanki włókien lnu (ok 25%) oraz bawełny (ok 75%) z dodatkiem paru innych ingredientów, które pozostają sekretem. Nie oznacza to jednak, iż banknoty dolarowe są nie do zdarcia – zbadano, że małe nominały krążą w obiegu maksymalnie do 4 lata, a banknoty o nominale 100$ – od 9 do 18 lat. Zużyte banknoty są rozdrabniane, a powstały z nich surowiec jest sprzedawany firmom, które przerabiają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety pozostają w obiegu blisko 3 dekady, jednak są one też zwykle gubione, a nagminnie wręcz wyrzucane przez Amerykanów. Statystyki wskazują, że tak kończą rokrocznie prawie 62 mln $ w bilonie.

Gdzie sprawdzić aktualny kurs dolara?

Dolar to nazwa wielu walut jednak nie da się ukryć, że gdy mówimy “dolar” to idzie nam o dolara amerykańskiego, który w poprzednim w. był najważniejszą walutą na świecie, a dopiero w ostatnich latach sukcesywnie słabł. Niemniej jednak wymiana dolara ciągle stanowi największą część obrotów na rynku walutowym Forex. Zainteresowani bieżącym kursem dolara amerykańskiego mogą w każdej chwili sprawdzić jego wartość m.in. na stronie kantoru online, w którym kurs walut uaktualniany jest co parę chwil. W dodatku, można tam przejrzeć historyczne notowania kursu dolara, a także zestawić jego cenę z bieżącymi kursami innych światowych walut.