Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Chcesz kupić szalunki Kraków? Powinieneś odwiedzić tę stronę.

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Zazwyczaj stosuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wówczas są one niezbędne do tego, aby nadać im należyty kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się także w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie prześwitów na drzwi, okna oraz bramy. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są współczesne szalunki i jakim sposobem mogą nabyć je inwestorzy.

Szalunki z drewna, sklejki lub metalu

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z desek drewnianych bądź grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po zdemontowaniu może być użyta powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – większość inwestorów i wykonawców wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do szybkiego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki mogą być wykonane ze sklejki, metalu bądź drewna, a także zestawiać dwa a nawet trzy surowce. Z reguły jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę spajają głowice ze stali lub aluminium, narożniki, belki i łączniki.

Wynajęcie szalunków – dla kogo?

Podmioty często parające się pracami murarskimi posiadają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku zespołów, które zazwyczaj świadczą odmienne usługi czy inwestorów, którzy planują planujących wybudować pojedynczy obiekt. Zakup wszelkich elementów potrzebnych do skonstruowania szalunku byłby całkowicie nierentowny . Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Siedziba firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]