sklejka Kraków. sklejka szalunkowa

Formowanie konstrukcji z betonu – sklejka szalunkowa

Deski szalunkowe to kluczowy element szalunków. Tę funkcję mogą pełnić powszechne deski drewniane lub płyty wyprodukowane z innego surowca, jakkolwiek najczęściej wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem wybudować budynki ze ścianami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki są również wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na przygotowanie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jest nam niezbędna, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wytwarza

Kiedyś w szalunkach na ogół używane były deski z bloków drewna. Te jednak były kosztowne, a przy tym nie posiadały wymaganych parametrów – zwykle źle radziły sobie z zawilgoceniem. W związku z tym obecnie wykorzystywana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z różnych gatunków drewna – przeważnie z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi popularny wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajmij, jeśli nie możesz kupić

Przedsiębiorstwa budowlane mają zwykle swoją sklejkę szalunkową wraz z elementami umożliwiającymi jej łączenie. Jeżeli jednak planujemy budowę garażu lub domu na własną rękę, nie ma potrzeby zakupu wszystkich części szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje również wynajem innych akcesoriów potrzebnych do ustawienia szalunków – m.in. łączników oraz głowic.

Siedziba firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]