O terapii laserem frakcyjnym

Blizny pourazowe czy rozstępy na skórze to znamiona, których czasem nie da się ukryć. W wielu przypadkach są źródłem braku pewności siebie, co może negatywnie wpływać na komfort życia. Do ich likwidacji w dzisiejszej medycynie wykorzystuje się laser frakcyjny, dzięki któremu można wygładzić i odnowić skórę.

Na które obszary ciała można zastosować laser frakcyjny?

Laser frakcyjny stosuje się w medycynie estetycznej w bardzo obszernym aspekcie, m.in. do zmniejszenia wiotkości skóry, usuwania plam starczych i blizn po ospie lub poprawy owalu twarzy. Terapii laserem frakcyjnym można więc poddać liczne obszary ciała: szyję i twarz, brzuch, a nawet plecy. Warto jednakże zaznaczyć, że istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegów laserem frakcyjnym – nie wykonuje się ich u kobiet w ciąży oraz osób ze zdiagnozowanym nowotwrem skóry. Nie można mieć również nieracjonalnych nadziei w stosunku do terapii laserem frakcyjnym – nie każdy rozstęp czy bliznę uda się całkiem zlikwidować, podobnie jest z wygładzaniem zmarszczek. Pacjent musi być również świadomy, że o ile likwidacja blizn i rozstępów laserem frakcyjnym przynosi trwałe efekty, o tyle lifting laserowy na wiele miesięcy odnawia skórę, jednak nie zahamuje procesu starzenia.

Jak wygląda zabieg z użyciem lasera frakcyjnego?

W czasie zabiegu promień lasera frakcyjnego wykonuje tysiące niezauważalnych gołym okiem punkcji, w konsekwencji czego odparowuje wilgoć w skórze. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, aczkolwiek pacjent w dalszym ciągu może doświadczać pieczenia skóry. Zastosowanie lasera pobudza produkcję kolagenu w skórze, co w efekcie ją ujędrnia, odmładza oraz wyrównuje. Efekty daje się zobaczyć już po jednym zabiegu, jednakże zazwyczaj do kompleksowej likwidacji blizn i zmarszczek nieodzowne jest powtórzenie terapii jeszcze 3-4 razy w kilkutygodniowych interwałach koniecznych do regeneracji skóry, gdyż okres odbudowy tkanki po zabiegu laserem frakcyjnym trwa ok. dwóch tygodni. W czasie po zabiegu powinno się we właściwy sposób dbać o skórę, a o wszystkich zaleceniach poinstruuje pacjenta lekarz prowadzący.