Zainteresowany bólem kręgosłupa piersiowego? Zajrzyj tutaj
Powracający ból pleców między łopatkami, w odcinku piersiowym czy lędźwiowym stopniowo zaczyna być codziennością dla dużego procenta społeczeństwa. W dzisiejszych czasach nie jest to już niedyspozycja, której doświadczają wyłącznie ludzie w starszym wieku. Praca w pozycji siedzącej powiązana z znikomą aktywnością fizyczną sprawia, iż bólu tego rodzaju doznają coraz to młodsze osoby.
Geneza bólu kręgosłupa
Ból pleców może wynikać z wielu źródeł. Jego odczuwanie np. na wysokości klatki piersiowej częstokroć powiązane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeśli doświadczany jest jako ból promieniujący w kierunku barku oraz ramion. Ból kręgosłupa piersiowego może również wskazywać na powstawanie zmian reumatycznych czy schorzeń narządów wewnętrznych, dlatego jego leczenie rozpoczyna się m.in. od sprawdzenia tego typu źródeł. Tymczasem ból na wysokości łopatek, a także ból kręgosłupa lędźwiowego najczęściej jest konsekwencją przeciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, więzadeł czy mięśni przykręgosłupowych), wynikającego na ogół z podnoszenia przedmiotów o sporej masie lub wadliwym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy nierzadko jest zaniedbywany, ponieważ znika po odpoczynku, niemniej jednak może on być symptomem rozwoju dyskopatii, czyli przepukliny dysku. Oczywiście ból kręgosłupa bywa też konsekwencją różnorodnych stanów zapalnych oraz obrażeń nieraz tak błahych, iż wracamy do nich pamięcią dopiero w czasie wizyty w gabinecie ortopedy.
Przeciwdziałanie bólom kręgosłupa
Bólu kręgosłupa nie można zaniedbać i trzeba od razu umówić się na wizytę u lekarza. Będzie on w stanie wstępnie zidentyfikować rodzaj oraz źródło bólu, po czym odeśle do właściwego specjalisty, który ustali optymalną formę leczenia. Nie powinno się jednakże czekać, aż zaczniemy odczuwać ból krzyża. Nawet jeżeli z kręgosłupem nie mieliśmy do tej pory problemów. Dlatego specjaliści zalecają utrzymanie odpowiedniej wagi, pamiętanie o dobrej postawie, m.in. w czasie pracy przy biurku, jak również codzienny ruch. Naprężone mięśnie karku i pleców można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych lub przy użyciu sprzętu do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami umacnia mięśnie, co łagodzi ból przeciążeniowy oraz pobudza cyrkulację krwi i limfy.
Siedziba firmy:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]