Biopsja fuzyjna prostaty – charakterystyka zabiegu

Jeśli szukasz więcej informacji dotyczących biopsji fuzyjnej w Krakowie, skieruj się tutaj.

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem rozmiaru i kształtu do włoskiego orzecha. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za produkowanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą objawiają się u mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak istotne jest jej cykliczne badanie. Daje to możliwość ujawnienia zapalenia bądź przerostu tego gruczołu, a także stosunkowo wczesnego wykrycia niepokojących zmian nowotworowych. Warto zaznaczyć, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie można lekceważyć groźby jego ewentualnego powstania.

Trudności ze wzwodem i mikcją – alarmujące objawy

Mężczyźni po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeżeli zauważyli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, tj. trudności z erekcją oraz ejakulacją, wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, problemy w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, a także nieregularny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zaleci badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o sporym prawdopodobieństwie rozwoju nowotworu. Żeby jednak mieć bezsprzeczną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja fuzyjna prostaty – co wypada o niej wiedzieć?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która za sprawą użycia równolegle wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu stosuje się tylko obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to dość krótki zabieg, który przeciętnie trwa około pół godziny. Oprócz tego pacjent spędza jeszcze po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, dlatego cała procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest właściwie bezbolesna, ponieważ wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki prostaty są następnie analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi alergia na niektóre leki, zaburzenia krzepliwości krwi i korzystanie z rozrusznika serca. Stąd też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Siedziba firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]