Motoreduktory – z czego się składają, jak działają i gdzie się ich używa?

Dowiedz się więcej o motoreduktorach.

Motoreduktor to po prostu zintegrowany układ napędowy zbudowany z przekładni i silnika elektrycznego. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktory wybierzesz bez trudu z katalogu producenta

Motoreduktory umożliwiają wydajne wykorzystanie silników elektrycznych jako napęd w rozmaitych zastosowaniach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Owszem skuteczność przekładni z żadnym układzie nie jest stuprocentowa, toteż zawsze powstaje drobna dysproporcja między mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor przeważnie wchodzą dodatkowo inne podzespoły jak sprzęgła lub hamulce. Niekwestionowanym atutem motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane elementy, które da się bez problemu wybrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry idealnie pasowały do potrzeb budowanej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a czasem miesiące, na żmudne wyliczenia oraz testy różnych zestawów elementów. Zależnie od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do długotrwałego albo krótkotrwałego czasu pracy, a także do sporych, średnich bądź lekkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym zastosowano przekładnię wielostopniową, pozwala uzyskać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilku tysięcy.

Wiodący producenci motoreduktorów oferują miliony ich realnych kombinacji

Chociaż motoreduktory mogą być składane z użyciem różnych typów silników (DC, BLDC, AC i bocznikowych), wyróżnia się je według typu przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (posiadające przekładnię walcową).

Brak chyba takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora jako napędu. Czy to przemysł, produkcja żywności bądź spedycja, dzięki motoreduktorom działają rozmaite automaty, takie jak kolejki górskie, linie produkcyjne, dachy ruchome i aeratory. Szerokie spektrum typów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich mocy i rozmiarów sprawiła, że ilość realnych zestawów, jakie teraz oferują cenieni światowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]