Kilka słów o zastosowaniu silników elektrycznych na prąd stały

Więcej o silniku prądu stałego na ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Sporo sprzętów, których używamy codziennie i bez których życie byłoby trudniejsze, by działać stosuje silniki prądu stałego. Bezszczotkowe albo szczotkowe, niewielkie bądź duże, te silniki zrewolucjonizowały nasz sposób pracy oraz życia, lecz statystyczny człowiek zwykle nie ma pojęcia, jak działają te urządzenia, ani z jakich podzespołów składają się.

Co powinno się wiedzieć o silnikach na prąd stały?

Rolą silników elektrycznych DC jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu istnieją od nieomalże dwustu lat i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich opracowania, późniejszych usprawnień i ostatecznie ich wprowadzenia do ogólnego użycia w różnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się badania oraz wynalazki cenionych inżynierów połowy XIX w., takich jak między innymi Thomas Davenport, Thomas Edison i Moritz Jacobi. Silniki DC złożone są ze nieruchomego statora, komutatora, rotora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne oraz szczotek. Obecnie na co dzień wykorzystywane są także silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tej często ulegającej awarii części, są uważane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za bezszelestne działanie orazfenomenalną niezawodność.

Gdzie wykorzystuje się silniki DC?

Teza, że silniki prądu stałego są używane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli posiadasz odtwarzacz CD albo w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno użyto silnika bezszczotkowego. Silniki prądu stałego są częścią samochodzików oraz pociągów sterowanych radiowo, czyli zabawek, które uwielbialiśmy jako dzieci i które zapewne sprezentujemy też naszym synom oraz córkom. Takie silniki napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych gałęziach przemysłu, między innymi produkcyjnej, budowlanej czy wydobywczej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne staną się powszedniością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby tak chętnie używane hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Silniczki prądu stałego wykorzystują też hobbyści do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych modeli z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki elektryczne na prąd stały o niskiej mocy bez trudu da się zamówić w sklepach hobbystycznych czy z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo rozwiązania od renomowanych światowych producentów.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]