Pierścionki zaręczynowe – skąd wywodzi się ta tradycja?

Skieruj się tutaj, aby zaopatrzyć się w pierścionki zaręczynowe Kraków.

Kiedy znajdziesz kobietę, z którą zechcesz spędzić całe życie, prędzej czy później pomyślisz o małżeństwie. Przedtem jednakże ma miejsce ta wymarzona przez mnóstwo kobiet chwila – oświadczyny, na które musisz znaleźć pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – symbol nieskończoności

Podarowanie kobiecie pierścionka to nader stary obyczaj, sięgający Starożytnego Egiptu. Pierścienie mają kształt koła, które reprezentuje nieskończoność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na czwartym palcu lewej dłoni, nazywanym zresztą “palcem obrączkowym”, co wypływa z przekonania, że od tego palca biegnie żyła prowadząca prosto do serca, zwana “vena amoris”. Powszechnie przypuszcza się, że to Grecy sprowadzili na Stary Kontynent rytuał przekazywania pierścionków zaręczynowych. Pierwotnie wytwarzano je z konopi, ze skóry, a także kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie wykorzystali do ich wyrobu metali, w głównej mierze żelaza. Wartościowymi pierścionkami ze srebra czy złota obdarowywano wyłącznie wtedy, kiedy mężczyźni chcieli ogłosić swoje całkowite zaufanie do wybranki. Współcześnie pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z drogimi kamieniami, platyną oraz złotem, tymczasem surowce te w rzeczywistości szeroko wykorzystuje się do ich tworzenia zaledwie od kilku wieków, przy czym znaczący przyrost ich uznania można odnotować w XX w.

Pierścionek zaręczynowy – ile powinieneś wydać?

Oczywiście idealna biżuteria na zaręczyny to pierścionek z platyny z dużym brylantem, jednakże potencjał dowolnego łączenia rozmaitych kamieni i metali jest szeroki. Poza diamentami wykorzystuje się rubin, tanzanit bądź szmaragd. Część osób wybiera mniej kosztowne metale, jak stal damasceńską, tytan, srebro, a także drewno, jednakże ciągle na rynku przeważają pierścionki sporządzone z platyny i różnych typów złota (żółtego, różowego i białego).
Ile musi być warty pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n popularne było opinia, że narzeczony powinien wydać na niego przynajmniej 2 miesięczne pensje. Cena pierścionka zależna jest od wielu elementów: liczby karatów, użytego kamienia, wzoru czy materiału, w związku z tym każdy kupi elegancki, niepowtarzalny pierścionek w określonym budżecie. Pamiętajmy jednak, iż pierścionek zaręczynowy ma być w pierwszej kolejności wyrazem uczucia i zaangażowania, wobec tego jego wartość nie ma dużego znaczenia. Kluczowe jest to, czy spodoba się naszej przyszłej żonie.

Siedziba firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]