Piękna biżuteria z topazu mistycznego

Więcej szczegółów o mistycznym topazie

Wspaniały wygląd i nietypowy, jak na topaz, kolor to najważniejsze cechy topazu mistycznego, który od dawna cieszy się dużym uznaniem entuzjastów ozdób. Mimo że z pozoru możnaby mylnie stwierdzić, iż to inny minerał, topaz mistyczny jest naprawdę normalnym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są rezultatem specjalnej technologii produkcji – prawdziwy topaz jest podczas niej poddawany wpływowi gorąca oraz pokrywany cienką warstwą kruszcu ozdobnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Kolory topazu mistycznego

Kolory, jakie przybiera topaz mistyczny zależne są w szczególności od metalu, którym jest pokryty. Najczęściej widywany jest czerwony topaz mistyczny, robiony w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia natomiast, iż kamień ma fioletowy kolor, niebieski z kolei jest efektem rozgrzania topazu bez jakichkolwiek dodatków. Najlepsze skutki przynosi obrabianie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej czy na Dalekim Wschodzie.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak w poprzednim fragmencie napisaliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są bardzo cenione przez złotników. Często używają go więc do produkcji wisiorków, kolczyków czy innych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie tylko do wieczorowych kreacji – doskonale wygląda także w pracy. Nie bez znaczenia jest również mnogość barw, dzięki której łatwiej można dobrać ozdoby do konkretnego stroju.