Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Jeśli chcesz kupić obrączki Kraków, koniecznie odwiedź ten adres.

Dla wielu dzień ślubu jest niezmiernie ekscytującym dniem w życiu. Obrzęd ten jednoczy nowożeńców na zawsze, a symbolem ich uczucia, oddania i wierności są obrączki.

Obrączki ślubne – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Pierwotnie nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, więc ich dzieje są wspólne i sięgają kilkuset stuleci przed naszą erą. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, w rezultacie czego przekazanie żonie pierścienia stało się cząstką sakramentu ślubu. Niewiele osób wie jednak, iż panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilka wieków później. I choć uprzednio miały miejsce przypadki, iż zakładali pierścienie na dłoń jak odjeżdżali na wojenne wyprawy, niemniej jednak tradycja ta upowszechniła się szeroko w XX w., a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, że w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jednakże w wielu krajach, jak na przykład w USA, na Słowacji, w Wielkiej Brytanii albo na Słowenii, nakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze staroświeckimi zabobonami biegnie “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni poszukują i mierzą obrączki ślubne razem, jednak tradycja mówi, że narzeczona nie powinna za nie płacić, bo jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki ślubne – wygraweruj imiona małżonka, datę ślubu lub cytat

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej stonowaną estetyką. Przez okres wielu wieków wytwarzano je z różnorodnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub mosiądz), które reprezentowały moc miłości. Dzisiaj do ich stworzenia używa się głównie złota oraz platyny, które są symbolem zaufania do partnera. Naturalnie, są one też często zdobione kamieniami szlachetnymi, jednak nadal przeważnie nabywane są ponadczasowe, proste złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (np. różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, mają również nierzadko w swojej ofercie grawerunek. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu lub ważny dla małżonków cytat.

Siedziba firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]